05 lt.

Rewolucja w prezentacjach. Czas na brawurowe prezentacje!

Witaj w nowym, naprawdę ekscytującym  świecie pomysłowych prezentacji.

Czy wiesz już, że Power Point umarł. Przestał istnieć w tym sensie, że bezpowrotnie skończyła się era dominacji powerpointowych prezentacji, podanych z obowiązkowymi bullet-pointami i okraszonych nadmiarem treści.  Tako rzecze wielu doskonałych twórców prezentacji, którzy wymyślają na nowo prezentację (tak jak Steve Jobs na nowo wymyślił telefon, dając rodzajowi ludzkiemu iPhone’a) jako skuteczny wehikuł do opowiedzenia historii.

Pamiętaj, prezentacja nie jest kwestią techniczną i nie jest istotne czy używasz PowerPoint’a, Keynote’a czy prezentujesz odręcznie wykonany storyboard (scenorys?).  Idzie o to czy masz do opowiedzenia swoją historię, a dostępne środki mają tylko adekwatnie pomóc ją wyrazić.

Dobrze ugruntowana wiedza o mózgu i ludzkiej percepcji sprowadza nas z manowców na drogę, która była wyczuwana już intuicyjnie. Nasze mózgi szybko się nudzą, nie są w stanie przyswoić zbyt dużej dawki informacji, znacznie łatwiej pamiętają obrazy, symbole, skojarzenia, paradoksy, grę słów.

Ale przede wszystkim pobudzenie wizualne ma znaczenie dla jakości prezentacji, która towarzyszy wystąpieniu.  Gdy prelegent opowiada historie ( a nie czyta zawartość slajdów) to co równolegle pokazuje na ekranie dopełnia jego słowa bądź je wzmacnia, tak aby do odbiorcy docierał spójny komunikat.  Takiej roli  nigdy nie spełnią  slajdy pełne tekstu czy złożonych wykresów, których nie da przeczytać zachowując uwagę dla słów prezentera – a kto odczyta i tak  od razu zapomni.

Dobra prezentacja jest spójnym i prostym komunikatem; rozpala umysły, pobudza wyobraźnię, angażuje widza ciałem i duchem i zostawia w głowie ślad, którego nie można się pozbyć, tak jak złośliwego wirusa 😉

Po co to wszystko? Aby to co robisz, Twoje marzenia, pomysły lub idee  zyskały właściwą formę wyrazu.  Abyś nie tylko mogła/mógł subiektywnie o nich opowiedzieć, ale mogła/mógł zaprezentować w ten sposób swój entuzjazm i wiarę w to co robisz, szczególnie wtedy gdy i Tobie zależy na tym, aby troche zmieniać świat 😉

A jak Ty sądzisz?  Dlaczego dobre prezentacje są takie ważne?