Jeśli chcesz zobaczyć człowieka, który łączy głęboką wiedzę, niezwykłą, atomową wręcz pasję i poczucie humoru, obejrzyj prezentacje niepozornego profesora ze Szwecji. Teraz będziemy mówić o nim tylko w czasie przeszłym. Hans Rosling zmarł 7 lutego 2017 r. na raka trzustki.
Rosling zasłynął wystąpieniem w 2006 roku podczas konferencji TED. Opowiadał o demografii z temperamentem, którego nie powstydziłby się rasowy komentator sportowy.
Hans Rosling (1948 – 2017), fot. Stefan Nilsson
Prezentacje Roslinga przyciągały pasją, dramaturgią i bezkompromisowością, gdy rozprawiał się z popularnymi mitami. Do walki z przesądami powołał, wraz z synem i synową, fundację Gapminder. Był to think-tank, który nazywali fact-tankiem.
Celem działalności była edukacja w oparciu o fakty i statystykę, walka z fałszywymi wyobrażeniami o świecie zmierzającym ku upadkowi. Rosling obwiniał media, nauczycieli, polityków i nas samych, kupujących nadmiernie udramatyzowaną opowieść o rzeczywistości. Jest przeciwnie, za sprawą statystyk wiemy, że poprawia się jakość i długość życia.
Hans Rosling, profesor szwedzkiego Karolinska Institutet był lekarzem, spędził część życia prowadząc badania w Mozambiku. Zajmował się demografią, biedą, krajami rozwijającymi się; sprawami, które ze społecznego punktu widzenia ważne, nie przebijały się do szerszej świadomości.
Rosling pokazywał ze swadą i poczuciem humoru, że nie ma trudnych tematów i nudnych statystyk. Jesteśmy za to my, studenci, konsumenci, dziennikarze, politycy, niedouczeni odbiorcy patrzący na świat przez skróty myślowe i stereotypy. Droga do oświecenia ludzkich umysłów i wykorzenienia fałszywych przekonań choć trudna, jest możliwa.
Z powodzeniem obalał stereotyp naukowca w okularach. Wchodząc na scenę Rosling sprawiał, że publiczności opadała szczęka, serce biło szybciej, a łuski przesądów opadały z oczu. Idące w miliony wyświetleń nagrania wideo jego prezentacji przyniosły mu światową popularność, dzięki czemu otrzymał przydomek lady Gagi świata nauki.
Wysoko zawiesił prezentacyjną poprzeczkę, obrazowo tłumaczył zagadnienia korzystając z rekwizytów. Wzorcowym przykładem jest 10 minutowe wystąpienie, gdzie Rosling opowiada o swojej babci, gdy pierwszy raz w życiu widzi pralkę. To pozytywny symbol procesu uprzemysłowienia, kobiety zyskały wolny czas, mogły czytać dzieciom książki. Tak zrobiła matka Roslinga, dzięki czemu zainteresował się nauką.
Przeczytaj także:
Prezentacje Hansa Roslinga na konferencji TED
Hans Rosling. Lady Gaga świata nauki
Wow! Moment w prezentacji, który zapada w pamięć