Zmarł Hans Rosling. Znakomity mówca i pogromca mitów

Jeśli chcesz zobaczyć człowieka, który łączy głęboką wiedzę, niezwykłą, atomową wręcz pasję i poczucie humoru, koniecznie obejrzyj prezentację z udziałem niepozornego profesora ze Szwecji. Niestety od teraz będziemy mówić o nim tylko w czasie przeszłym. Hans Rosling zmarł 7 lutego 2017 roku na raka trzustki.

Rosling zasłynął wystąpieniem w 2006 roku podczas konferencji TED, gdy opowiadał o demografii z temperamentem, którego nie powstydziłby się rasowy komentator sportowy. W osiągnięciu tego efektu pomógł Trendalyzer. To współtworzony przez Roslinga program wizualizujący dane w postaci ruchomych bąbli, które nadają przekazowi dynamiczny charakter.Hans Rosling, Fot. Stefan Nilsson

Hans Rosling (1948 – 2017), Fot. Stefan Nilsson

Prezentacje Roslinga przyciągały wyrazistą tezą, pasją, dramaturgią i bezkompromisowością, gdy rozprawiał się z popularnymi mitami. Do walki z przesądami powołał wraz z synem i synową fundację Gapminder. Był to think-tank, który nazywali fact-tankiem, bo celem działalności była edukacja w oparciu o fakty i statystykę i walka z fałszywymi wyobrażeniami o zmierzającym rzekomo ku upadkowi świecie. Winił media, nauczycieli, polityków i nas samych, kupujących udramatyzowaną  opowieść o rzeczywistości. Jest przeciwnie, grzmiał Rosling, bo za sprawą skrupulatnie gromadzonych statystyk wiemy, że poprawia się jakość i długość życia, zwalczamy choroby itd.

Hans Rosling, profesor szwedzkiego Karolinska Institutet był lekarzem, spędził część życia prowadząc badania w Mozambiku. Zajmował się demografią, biedą, tzw. krajami rozwijającymi się;  generalnie sprawami, które ze społecznego punktu widzenia ważne, nie przebijały się do szerszej świadomości. Rosling pokazywał ze swadą i poczuciem humoru, że nie ma trudnych tematów i nudnych statystyk. Jesteśmy za to my, studenci, konsumenci, dziennikarze, politycy, niedouczeni odbiorcy patrzący na świat przez skróty myślowe i stereotypy.

Doskonale obalał stereotyp naukowca w okularach, starszego pana, który zajmuje statystyką. Wchodząc na scenę Rosling sprawiał, że publiczności opadała szczęka, serce biło szybciej, a łuski przesądów opadały z oczu. Idące w miliony wyświetleń nagrania wideo jego prezentacji przyniosły mu światową popularność, dzięki czemu otrzymał przydomek lady Gagi świata nauki.

Rosling wysoko zawiesił prezentacyjną poprzeczkę, obrazowo tłumaczył zagadnienia korzystając z rekwizytów.  Genialnym przykładem storytellingu jest 10 minutowe wystąpienie, gdzie Rosling odgrywa niemal teatralną scenę opowiadając o swojej babci, która pierwszy raz w życiu zobaczyła pralkę. W tej osobistej historii pralka symbolizuje trwający dekady proces uprzemysłowienia, dzięki któremu kobiety zyskały wolny czas i mogły poświęcić go dzieciom, czytając książki. Tak właśnie robiła matka Roslinga, dzięki czemu on zainteresował się nauka i został profesorem.

Przekaz, który Rosling zostawia brzmi: walcz z mitami, upowszechniaj wiedzę bazując na faktach. Nie ma trudnych tematów, a droga do ludzkich umysłów i głęboko zakorzenionych przekonań choć trudna, jest możliwa.

[3021 znaków]

Przeczytaj także:

Prezentacje Hansa Roslinga na konferencji TED

Hans Rosling. Lady Gaga świata nauki

Wow! Moment w prezentacji, który zapada w pamięć