RSA Animate. Oświecenie w 10 minut

Brytyjskie Royal Society of Arts (RSA) organizuje rocznie grubo ponad setkę wykładów, spotkań, debat na które zaprasza – nagradzając przy okazji różnymi prestiżowymi nagrodami – pierwszoligowe umysły.

Aby jednak jak najmniej z tego intelektualnego urobku się zmarnowało, spotkania są transmitowane na żywo (audio / video) oraz nagrywane (do pobrania mp3 / video) i udostępniane dla wszystkich na witrynie Towarzystwa.

Jednak szacowne, istniejące od 1754r. RSA poszło jeszcze i dalej i uznało, że do oświecenia umysłów każda forma jest dobra i niektóre długie (ale i interesujące) wystąpienia swoich gości postanowiło skrócić do 10 minutowych pigułek, ciekawie zilustrować i udostępniać pod zakładką RSA Animate.

Te krótkie, animowane wykłady są przykładem, że krócej nie znaczy gorzej i  że rysunkowe opowieści nie tylko łatwiej zrozumieć ale i zapamiętać. Kto chce oświecać, musi najpierw dobrze naświetlić (oświetlić) swoje idee.

Dla przykładu daje prezentację z wystąpienia doskonałego Sir Kena Robinsona, który otrzymał w 2008r. od RSA Medal Benjamina Franklina. Benjamin Franklin został członkiem RSA w 1756 r. i na pamiątkę tego wydarzenia 200 lat później oraz 250-lecia samego RSA utworzono właśnie nagrodę jego imienia.

Ken Robinson, ekspert od edukacji i kreatywności (znany ze świetnych wystąpień także na TED) opowiada się za systemową rewolucją w systemie nauczania, który ciągle tkwi mentalnie w okresie epoki przemysłowej, a same szkoły funkcjonują jak fabryki.

A krajobraz uległ przecież zupełnej zmianie: żyjemy w epoce kapitalizmu kognitywnego, zewsząd jesteśmy bombardowani multimedialnymi bodźcami i wiemy wystarczająco dużo o tym jak działa ludzki mózg i dlaczego szybko się nudzi (stąd może pandemia ADHD).

Wiemy także, że przewidywanie przyszłości jest zajęciem karkołomnym, a skoro tak, to czy wiemy czego uczyć w szkołach i czy wiemy jakie zawody będą potrzebne za 5, 10, 15 lat?

Tego nie wiemy i dlatego Robinson w swoich wykładach i książkach proponuje, aby inaczej uczyć, rozwijać naturalne talenty każdego dziecka, ale pyta także o to samo dorosłych, czy wiedzą w czym są naprawdę dobrzy?

A tu występ Robinsona w całości. Więcej o nim pisałem w notce „Pokolenie Sieci nie nosi zegarków„.

A jeśli używasz iPhone’a lub komórki z Androidem możesz pobrać aplikację RSA Vision i oświecać się (naświetlać się) świeżymi ideami w wolnej chwili.



Kongres Obywatelski: jaka edukacja w XXI wieku? | marek ścibior | twórcze przetwarzanie informacji

Kongres Obywatelski: jaka edukacja w XXI wieku? | marek ścibior | twórcze przetwarzanie informacji

[…] 2. Dobre oświecenie (oświetlenie) warte każdej ceny […]

Comments are closed.