Prezentacja: 7 000 000 000 ludzkich twarzy

Załóżmy, że udało nam się nawiązać komunikację z inną cywilizacją i chcemy przekazać jej podstawowe informacje o mieszkańcach Niebieskiej Planety. Obcy cenią sobie zwięzłe komunikaty (w skali kosmicznych odległości ma to znaczenie) i chcą, abyśmy przesłali im fotkę najbardziej typowego Ziemianina w 2011r., aby mogli wyrobić sobie jakieś wyobrażenie o Homo sapiens. Co zrobić, kogo zdjęcie wysłać? Już widzę tę globalne debaty, napięcia, zwoływanie zgromadzenia ogólnego ONZ i debatowanie jak wyciągnąć średnią z ludzkich twarzy.

Atmosferę podgrzewają rankingi w mediach i głosowanie internautów: może wysłać zdjęcie aktualnej Miss Świata, a może jakiegoś geniusza np. Alberta Einsteina, a może papieża Benedykta XVI, albo królowej Elżbiety II, może Baracka Obamy, a może George Clooney byłby bardziej twarzowy tudzież wizerunek Lady Gagi (tylko w której wersji) będzie odpowiedni.

Jest na to odpowiedź.

Liczba mieszkańców Ziemi przekroczy w tym roku 7 miliardów braci i sióstr w człowieczeństwie i z tej rzadkiej okazji magazyn National Geographic przygotował specjalny serwis Population – 7 bilion, gdzie znajdziemy odpowiedź na pytanie braci kosmitów.

Polecam uwadze ciekawą prezentację, która nie tylko przynosi odpowiedź na to pytanie, ale pokazuje jak względne jest szukanie typowego mieszkańca Ziemi.

Pierwszy miliard stuknął nam w 1800 roku, 2 miliardy w 1930r., 3 miliardy w 1960r., 4 miliardy w 1974r., 5 miliardów w 1987r. (pamiętam gdy tę informację przekazywała „reżimowa” TVP), 6 miliardów w 1999r.
W roku 2011 będzie nas 7 mld., a do 2045r. po Ziemi chodzić będzie 9 mld. żyjących coraz dłużej i w lepszym zdrowiu braci i sióstr.

W poniższej prezentacji więcej informacji i porównań ukazujących zarazem skalę kontrastów w jakości życia.